Türkiye'den Emekli Olabilir miyim?

Partem Hukuk > Türkiye'den Emekli Olabilir miyim?

Türkiye'den Emekli Olabilir miyim?

Almanya’da çalışmış ve emekli olduğunda memleketine dönüp Türkiye'den de emekli maaşı almak isteyen gurbetçilerimizin hayalidir çifte emeklilik. Öncelikle belirtmek isteriz ki eğer Türkiye'den de emekli olmak istiyorsanız yurt dışı hizmet borçlanma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Vatandaşlarımız yurt dışında çalıştıkları süreleri SGK'ya prim ödemesi yaparak Türkiye' den de emekli olabilmektedir. Peki Türkiye’de emekli olduktan sonra Almanya’da çalışabilir miyim? Evet çalışabilirsiniz fakat bunun şartı sadece “mini job” dediğimiz çalışma şeklidir. 5510 sayılı kanun kapsamında yurt dışı borçlanması geçmiş hizmet süresi olarak tanımlanabilir. Türkiye’de sigorta girişi olmayan vatandaşlarımız da yine gerekli şartları sağladıkları takdirde emekli olabileceklerdir.

Almanya'dan temin edilecek belgeler ve yine bunların ülkemizde yapılacak tercümelerinde sonrasında SGK'ya yapılacak olan başvurularınızda Partem Hukuk Almanca bilen ve sigorta hukukuna hakim Avukatları ile size hizmet sunmaktadır.